Wierzytelności nieściągalne i umorzone są kosztem w kwocie netto
Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć wierzytelności nieściągalne/umorzone bez uwzględnienia kwoty VAT, w wysokości odpowiadającej wartości należności zaliczonej do przychodów należnych.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 10 maja 2017 r. (I SA/Gd 345/17).
Spółki należące do grupy kapitałowej wykonują czynności opodatkowane VAT na podstawie umów zawartych z różnymi kontrahentami. W związku z tym wystawiają faktury, w których wskazana jest zarówno kwota netto, jak i kwota uwzględniająca VAT. Zdarza się, że należności nie są regulowane przez kontrahentów i wówczas spółki umarzają nieuregulowane wierzytelności na podstawie stosownej umowy z dłużnikiem, natomiast pozostałe uznają za nieściągalne. Część wierzytelności nieściągalnych spółki sprzedają lub planują ich sprzedaż. Spółki zapytały czy do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT należy zaliczyć wartość wierzytelności nieściągalnych i umorzonych w kwocie brutto, tj. wraz z podatkiem od towarów i usług.
Zdaniem spółek, wykładnia przepisów przemawia jednoznacznie za stwierdzeniem, że kosztem uzyskania przychodów jest wierzytelność obejmująca całą kwotę należności, wraz z należnym VAT. O taką bowiem kwotę brutto, w wyniku działań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta