Podzielona płatność pomoże uczciwym firmom
Nowe zasady rozliczania transakcji między przedsiębiorcami powinny ich uchronić przed wplątaniem w proceder wyłudzania VAT – tłumaczy dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów w rozmowie z Przemysławem Wojtasikiem.
Rz: Od 1 kwietnia przyszłego roku firma będzie mogła wskazać na przelewie, że kwota VAT ma zostać wpłacona na specjalny rachunek kontrahenta kontrolowany przez fiskusa. Jest to tzw. podzielona płatność (split payment), przewidziana w przygotowanym przez Ministerstwo Finansów projekcie przepisów. Jeden z głównych argumentów za wprowadzeniem tej nowości to ochrona uczciwych przedsiębiorców przed wplątaniem ich w proceder wyłudzania VAT. Teraz przeprowadzenie transakcji z nieuczciwym kontrahentem może spowodować bardzo przykre konsekwencje. Co da przyjęcie mechanizmu podzielonej płatności?
Wojciech Śliż: Faktycznie, teraz zakupy w nieuczciwej firmie mogą się skończyć – w najczarniejszym dla uczciwego przedsiębiorcy scenariuszu – zakwestionowaniem prawa do odliczenia podatku naliczonego, określeniem zaległości podatkowej oraz odsetek za zwłokę, wymierzeniem sankcji VAT, a nawet kary z kodeksu karnego skarbowego. Chcemy, żeby mechanizm podzielonej płatności zmniejszył to ryzyko. Przedsiębiorcy, którzy go zastosują, unikną odpowiedzialności solidarnej, sankcji VAT, a także podwyższonych odsetek od zaległości. Skorzystanie z takiej metody zapłaty będzie też jedną z najistotniejszych przesłanek potwierdzających, że przedsiębiorca dochował należytej staranności w relacjach z kontrahentem. A dochowanie należytej staranności wyklucza ryzyko zakwestionowania podatkowego rozliczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta