Montaż instalacji solarnych z odwrotnym obciążeniem w VAT
Gmina, która wykonuje na rzecz mieszkańców kompleksową usługę w zakresie montażu instalacji solarnych, występuje w charakterze głównego wykonawcy nabywającego usługi budowlane od podmiotów trzecich, działających w tym przypadku jako podwykonawcy. W związku z tym ma obowiązek rozliczenia VAT należnego od nabywanych od podwykonawców usług budowlanych na zasadach odwrotnego obciążenia.
Takie stanowisko zaprezentował Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 13 lipca 2017 r. (0113-KDIPT1-1.4012.412. 2017.1.ŻR).
Gmina realizuje projekt polegający na montażu instalacji solarnych na nieruchomościach zainteresowanych mieszkańców. W umowach z mieszkańcami gmina zobowiązała się m. in. do wyłonienia wykonawcy zestawów solarnych oraz nadzoru inwestorskiego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, ustalenia harmonogramu realizacji dokumentacji technicznej i rzeczowej zestawów solarnych, sprawowania nadzoru nad przebiegiem prac, przeprowadzenia odbiorów końcowych oraz rozliczenia finansowego projektu. Mieszkańcy zobowiązani zostali natomiast do uiszczenia ustalonych wpłat tytułem wkładu własnego w realizację projektu oraz oświadczenia, że wytworzoną energię cieplną będą wykorzystywali tylko na potrzeby własne. Ustalono również, że instalacje pozostaną własnością gminy do końca pięcioletniego okres trwałości projektu.
Gmina...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta