Wszystko o głosowaniu w spółce komandytowo-akcyjnej
Czy w spółce komandytowo-akcyjnej musi funkcjonować walne zgromadzenie? Jaki jest stosunek akcji do głosów? Czy są jakieś wyjątki co do wykonywania prawa głosu z akcji i jaką większością głosów zapadają uchwały walnego zgromadzenia w S.K.A.? Generalnie, jakie sprawy wymagają uchwały walnego zgromadzenia i jak odbywa się głosowanie?
Wszystko o głosowaniu w spółce komandytowo-akcyjnej
Spółka komandytowo-akcyjna (dalej: S.K.A.) jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której za jej zobowiązania wobec wierzycieli odpowiada minimum jeden komplementariusz, co najmniej jeden wspólnik natomiast jest akcjonariuszem. To jedyny rodzaj spółki osobowej, w której występuje – i to obligatoryjnie – walne zgromadzenie. W kwestiach zaś związanych z tym organem, a nieuregulowanych w kodeksie spółek handlowych (w dziale poświęconym S.K.A.), stosuje się odpowiednio, tj. z uwzględnieniem zachodzących różnic, przepisy dotyczące spółki akcyjnej. Dystynkcje natomiast dotyczą podmiotów uprawnionych do uczestnictwa w tym gremium, prawa głosu oraz zakresu spraw wymagających uchwał walnego zgromadzenia. Oprócz bowiem innych osób wskazanych w uregulowaniach o spółce akcyjnej, a mających prawo udziału w obradach, opisane uprawnienie przysługuje również akcjonariuszowi oraz komplementariuszowi także w przypadku, gdy ten ostatni nie jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta