Fed kończy epokę taniego pieniądza
Amerykańska Rezerwa Federalna zacznie w październiku redukować sumę bilansową liczącą aż 4,5 bln dol. Europejski Bank Centralny ma wówczas podjąć decyzję w sprawie dalszego ograniczenia swojego programu skupu aktywów (QE).
Fed zacznie od pozbywania się co miesiąc aktywów wartych 10 mld dol. (z czego 60 proc. ma przypadać na obligacje, a 40 proc. na instrumenty MBS). W ciągu trzech lat suma bilansowa może zostać zmniejszona do około 3 bln dol., czyli poziomu z 2011 r. Nie wiadomo jednak, kiedy Fed skończy ten proces, nazywany odwrotnym QE (QE było luzowaniem polityki pieniężnej).
Rezerwa Federalna zasygnalizowała też, że w grudniu znów podwyższy stopy procentowe w USA, a w 2018 r. spodziewa się trzech podwyżek. W reakcji na to dolar znacząco się umocnił (w czwartek płacono 3,60 zł za 1 dol., gdy dzień wcześniej 3,55 zł), a rentowność amerykańskich obligacji rosła.
Już po ogłoszeniu komunikatu Fedu amerykańskie indeksy giełdowe S&P 500 i Dow Jones Industrial pobiły rekordy. Czwartkową sesję zaczęły jednak od lekkich spadków. Inwestorzy spodziewali się, że suma bilansowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta