Kredytu hipotecznego nie udzielą firmy pożyczkowe
Kredytodawca, pośrednik kredytu oraz agent obowiązani są przekazać konsumentowi decyzję kredytową w dwudziestym pierwszym dniu od dnia otrzymania wniosku.
Dotychczas w polskim porządku prawnym nie istniała szczegółowa regulacja w zakresie kredytów hipotecznych, a zastosowanie do kwestii związanych z ich zawieraniem znajdował szereg aktów prawnych – Prawo bankowe, Kodeks cywilny, Ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym, Ustawa o księgach wieczystych i hipotece, jak również Ustawa o kredycie konsumenckim. Do kredytów hipotecznych zastosowanie miały również niebędące źródłami powszechnie obowiązującego prawa rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego.
Od 22 lipca 2017 roku obowiązuje Ustawa z 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami (Dz.U. 2017 poz. 819), której celem było wdrożenie postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/17/UE z dnia 4 lutego 2014 r. w sprawie konsumenckich umów o kredyt związanych z nieruchomościami mieszkalnymi i zmieniającej dyrektywy 2008/48/WE i 2013/36/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 1093/2010. Wprowadza ona regulacje, które mają na celu ochronę konsumentów zaciągających kredyty hipoteczne – m.in. poprzez zwiększenie przejrzystości ofert kredytowych, wprowadzeniu możliwości odstąpienia od umowy czy wcześniejszej spłaty kredytu bez ponoszenia dodatkowych opłat.
Wyłączenie i waluta
W ustawie zawężony został katalog podmiotów uprawnionych do udzielania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta