Sprawy z zakresu własności intelektualnej czekają na swój sąd
Dyskusja o utworzeniu sądów ds. własności intelektualnej toczy się od lat, ale jak dotąd nie została zakończona zmianami w zakresie funkcjonowania sądów powszechnych. W perspektywie najbliższych miesięcy mogą jednak zostać wprowadzone w życie przepisy, na podstawie których, już w 2018 r. szczególne sądy rozpoczną działalność. Powołanie w Ministerstwie Sprawiedliwości zespołu ekspertów oznacza, że projekt ustawy będzie niebawem opublikowany.
Potrzeba stworzenia wyspecjalizowanego sądu ze względu na specyfikę ochrony dóbr niematerialnych niewątpliwie istnieje. Pojęcia praw własności intelektualnej obejmuje bowiem nie tylko prawa autorskie lub prawa ochronne na znaki towarowe, ale również patenty na wynalazki, prawa ochronne do wzorów użytkowych i prawa z rejestracji wzorów przemysłowych wymagające specjalistycznej wiedzy z określonej dziedziny techniki. W konsekwencji, w sprawach o naruszenie patentu, czy praw do wzoru użytkowego zasadniczą rolę ma tzw. czynnik techniczny, który stanowi o istocie całej sprawy i musi być przez sędziego samodzielnie rozpoznany. Wobec braku specjalizacji sędziów w szczególności w zakresie praw własności przemysłowej przebieg procesów w takich sprawach wiąże się niejednokrotnie z wydłużeniem postępowania, które wynika z uzasadnionej konieczności przygotowania się merytorycznie do rozstrzygnięcia. Brak szybkości orzekania ma również swoje odbicie w decyzjach przedsiębiorców o niewszczynaniu postępowań i w konsekwencji braku należytej ochrony praw własności intelektualnej.
Potwierdza taką ocenę stosunkowo niewielka ilość spraw patentowych toczących się przed sądami w Polsce. Nie można też zapominać, że sprawy dotyczące praw autorskich, w szczególności programów komputerowych lub znaków towarowych wymagają znajomości rozległej doktryny oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta