Kulturalnie i sportowo bliżej do Niemiec
Unia Europejska przeznaczyła na dalsze zbliżenie pogranicza Polski i Niemiec równowartość 85 mln złotych.
Transgraniczne wystawy muzeów poświęcone wspólnym dziejom i kulturze Pomorza, elektroniczne tablice tłumaczeniem dla teatrów, rewitalizacja parków w uzdrowiskach – to tylko kilka przykładów projektów, które otrzymały finansowanie z programu INTERREG.
To niektóre ze sposobów zbliżenia polsko-niemieckiego pogranicza, pogłębienia współpracy i przełamania barier rozwojowych. W sumie wsparcie otrzymało dziewięć projektów z osi „Natura i kultura" programu Interreg na kwotę ponad 85 mln zł. Obszar, którego dotyczy ten program, jest zamieszkany przez ok. 3 mln ludzi, z czego większość – 1,7 mln – mieszka po stronie polskiej. Dodatkowo latem na Pomorze Zachodnie po obydwóch stronach granicy dojeżdża jeszcze dziesiątki tysięcy turystów.
Muzea i teatry
Pieniądze z Interregu dają szansę na zrealizowanie projektów planowanych, ale niemożliwych do realizacji ze względu na brak finansowania. Chodzi chociażby o współpracę Muzeum Narodowego w Szczecinie i Pommerches Landesmuseum, które teraz planują stworzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta