Ryzyko sprzątania po Bierucie
Łukasz Bernatowicz, radca prawny, ekspert z zakresu prawa nieruchomości.
Rz: Znamy główne założenia oczekiwanej od lat ustawy reprywatyzacyjnej dla Warszawy. Na jej podstawie ma dojść do umorzenia wszystkich postępowań w toku. Jaki będzie tego efekt?
Łukasz Bernatowicz: Ci, którzy są dawnymi właścicielami gruntów warszawskich lub ich spadkobiercami, będą mogli liczyć na rekompensaty w postaci 20 proc. wartości nieruchomości bądź 25 proc., jeśli zdecydują się na obligacje Skarbu Państwa. Natomiast wszyscy, którzy są w trakcie procedury zwrotowej lub odszkodowawczej i nie będą objęci zakresem podmiotowym tej ustawy, nie doprowadzą spraw do końca. Nie będzie im przysługiwać żadne zadośćuczynienie, odszkodowanie czy rekompensata.
Mowa o tych, którzy kupili roszczenia?
Tak. Ale należy pamiętać, że oprócz handlarzy roszczeniami tego typu procesy prowadzą spółki deweloperskie, jak chociażby Fenix Group. Pytanie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta