Urząd nałoży karę finansową na firmę za brak zgłoszenia koncentracji
Zgodnie z ustawą antymonopolową firmy zamierzające przeprowadzić koncentrację, mają obowiązek zgłosić taki zamiar prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jakie są zasady postępowania w takich sprawach?
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (dalej: „prezes UOKiK", „prezes urzędu") wydał 19 września 2017 r. decyzję nakładającą karę finansową na przedsiębiorcę, który nie dopełnił obowiązku zgłoszenia do urzędu zamiaru koncentracji w celu uzyskania zgody na przeprowadzenie transakcji (sygnatura: DKK1-430/501/16/MAB). W tej sprawie Fermy Drobiu Woźniak w Żylicach (dalej: „FDW") przejęły bez zgody prezesa UOKiK część mienia Ferm Drobiu Borkowski. Za naruszenie przepisów ustawy z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (dalej: „ustawa antymonopolowa") FDW został obciążony karą wynoszącą łącznie 339 tys. zł. Jako że wskazani przedsiębiorcy należą do największych producentów w swojej branży, UOKiK wszczął postępowanie przeciwko FDW i ustalił, że transakcja przebiegła bez wymaganej zgody na koncentrację. Od decyzji Urzędu FDW przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Mając tę sprawę na uwadze warto wyjaśnić, że zgodnie z ustawą antymonopolową, firmy zamierzające przeprowadzić koncentrację, mają obowiązek zgłosić taki zamiar prezesowi UOKiK.
Planowana transakcja podlega zgłoszeniu:
- jeżeli dotyczy podmiotów, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub
- jeżeli dotyczy podmiotów, których łączny obrót w roku poprzedzającym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta