Rodzime startupy mają sposób na ochronę klimatu
Nowatorski system ochrony pszczół, unikalna technologia redukcji hałasu czy sposób na wykorzystanie fusów po kawie do filtrowania powietrza. Te polskie pomysły znalazły uznanie w Europie.
Michał duszczyk z Limassol
Wszystkie trzy projekty dotarły do finału ClimateLaunchpad – największego na świecie konkursu, który wyszukuje przełomowe rozwiązania w zakresie wyzwań związanych z ochroną środowiska i powstrzymywaniem zmian klimatu.
Program, finansowany m.in. przez Komisję Europejską, ma przyczynić się do rozwoju – wartego dziś 5,5 bln euro – rynku technologii ograniczających emisję CO2. A polscy naukowcy i młodzi przedsiębiorcy mogą mieć w to istotny wkład.
W gronie liderów
Eksperci podkreślają, że innowacje z zakresu ochrony środowiska to jedna z mocnych stron polskich startupów.
– Naturalnie w tej tematyce dominują innowatorzy ze Skandynawii, ale widać, że taką specjalizację obiera coraz więcej młodych firm z naszego kraju – mówi Tomasz Pająk z Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, organizator polskich eliminacji do ClimateLaunchpad.
– Choć w naszym kraju...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta