Uprzednie porozumienie cenowe ograniczy ryzyko sporu z fiskusem
Zgodnie z uchwaloną nowelizacją ustawy o CIT, wydatki ponoszone na usługi niematerialne oraz licencje będą podlegały limitom w zaliczeniu do kosztów podatkowych. Przed stosowaniem ograniczeń ochroni podatnika decyzja o APA.
Nowe przepisy wprowadzone nowelizacją ustawy o CIT, która wejdzie w życie w przyszłym roku, stanowią m.in., że ponoszone przez podatnika wydatki na usługi niematerialne oraz licencje będą podlegały limitom ograniczającym zaliczanie ich do kosztów podatkowych (nowy art. 15e ustawy o CIT). Warto jednak pamiętać, że decyzja o APA może uchronić firmę przed stosowaniem ograniczeń dla danego rodzaju usługi.
Na czym to polega
Uprzednie porozumienie cenowe (Advance Pricing Agreement, w skrócie APA) jest formalnym porozumieniem podatnika z organem podatkowym, w którym organ potwierdza, że warunki transakcji stosowane przez podatnika w relacji z innymi podmiotami powiązanymi są rynkowe.
APA miało być narzędziem skutecznego ograniczenia ryzyka zakwestionowania przez organy podatkowe ustalania cen transakcyjnych z podmiotami powiązanymi. Dotychczas podatnicy jednak dość rzadko korzystali z tego rozwiązania. Zgodnie ze statystykami prowadzonymi przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta