12 wyzwań dla europejskich miast
Nie jestem zwolenniczką łączenia zasady praworządności z rzeczami służącymi obywatelom – mówi Arturowi Osieckiemu unijna komisarz ds. polityki regionalnej.
Corina Crețu
Rz: Ostatnio kierowana przez panią dyrekcja generalna ds. polityki regionalnej i miejskiej kładzie coraz większy nacisk na sprawy miejskie i pomoc europejskim miastom.
podczas holenderskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej uzgodniliśmy tzw. pakt amsterdamski, który ustanowił nowe zasady wdrożenia unijnego programu rozwoju miast (ang. Urban Agenda), z czego jestem bardzo zadowolona. Zgodnie z paktem amsterdamskim działa dwanaście partnerstw, których zadaniem jest wspólne opracowanie, a następnie wdrożenie rozwiązań na poziomie polityk unijnych oraz krajowych w ramach 12 wyzwań polityki miejskiej.
O jakich wyzwaniach mówimy?
O integracji migrantów i uchodźców, jakości powietrza, mieszkalnictwie, ubóstwie miejskim, gospodarce o obiegu zamkniętym, dostosowaniu do zmian klimatycznych, przemianach energetycznych, mobilności miejskiej, technologiach cyfrowych, zamówieniach publicznych, miejscach pracy i umiejętnościach w lokalnych gospodarkach oraz zrównoważonym użytkowaniu gruntów i rozwiązaniach opartych na środowisku naturalnym.
I jak postępują prace nad tymi wyzwaniami?
Miasta chętnie współpracują w partnerstwach. Aktualnie w prace zaangażowane są 22 kraje i 96 miast. Mam nadzieję, że wspólnie będziemy ten proces kontynuować. Wiemy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta