Dopłata przy wykupie z daniną
Czynnością obłożoną VAT jest tylko ustanowienie użytkowania wieczystego, a nie nabycie jego własności. Podstawą opodatkowania jest jednak całość wynagrodzenia, czyli też to, co nabywca dopłaca za przeniesienie prawa własności gruntu.
Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął pierwszy spór o to, jak rozliczyć VAT w przypadku wykupu prawa użytkowania wieczystego. Sąd uznał, że w przypadku ustanowienia użytkowania wieczystego i późniejszej sprzedaży takiego gruntu użytkownikowi wieczystemu można mówić tylko o jednej czynności opodatkowanej. Jednak VAT trzeba rozliczyć od całości wynagrodzenia naliczonego od tych transakcji.
Sprawa dotyczyła gminy miejskiej. Ta we wniosku o interpretację wyjaśniła, że do jej prezydenta trafił wniosek o przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Złożyli go małżonkowie, którzy byli współwłaścicielami garażu posadowionego na 18 metrach gruntu gminnego oddanego im w użytkowanie na 85 lat w lipcu 2010 r. Okazało się jednak,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta