Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ciepło też może być smart

11 grudnia 2017 | Ekonomia
Przekształcenie systemów ciepłowniczych w kraju w systemy inteligentne przyniesie znaczące oszczędności i poprawi komfort życia Polaków – stwierdzili uczestnicy debaty „Rz”.
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Rzeczpospolita
Przekształcenie systemów ciepłowniczych w kraju w systemy inteligentne przyniesie znaczące oszczędności i poprawi komfort życia Polaków – stwierdzili uczestnicy debaty „Rz”.

Zastosowanie nowych technologii w sieciach ciepłowniczych pomoże rozwijać w Polsce ideę inteligentnych miast.

barbara oksińska

Systemy ciepłownicze w Polsce muszą przejść transformację, m.in. ze względu na zaostrzające się regulacje związane z ochroną środowiska w Unii Europejskiej. Przekształcenie ich w systemy inteligentne pozwoli nie tylko spełnić surowe unijne wymogi, ale też przyniesie znaczące oszczędności i poprawi komfort życia mieszkańców. Polska może być liderem tych zmian – stwierdzili uczestnicy debaty ,,Inteligentne systemy ciepłownicze jako ważny element ewolucji polskich miast w kierunku smart cities", organizowanej przez „Rzeczpospolitą".

Zwalczyć smog

– Nie ma lepszego sposobu na walkę ze smogiem niż przyłączenie większej liczby odbiorców do miejskiej sieci ciepłowniczej. Pociąga to za sobą ograniczenie tzw. niskiej emisji poprzez likwidację domowych palenisk, pieców kaflowych, które wciąż przecież jeszcze występują w polskich miastach – przekonywał Paweł Sałek, wiceminister środowiska i pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej. Przyznał, że znaczna część krajowych ciepłowni opalana jest węglem. – Na szczęście mamy bardzo wyrafinowane sposoby oczyszczania spalin czy ograniczania emisji pyłów w ciepłowniach. Jest to ciepło konkurencyjne cenowo. Klientem ciepłowni jest przecież lokalna społeczność, bardzo wrażliwa na wszelkie ruchy cenowe – podkreślił Sałek.

Przez ostatnie 15 lat długość sieci ciepłowniczych w Polsce wyraźnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10925

Wydanie: 10925

Spis treści
Zamów abonament