Patrioty na finansowym zakręcie
Jeszcze w tym tygodniu resort obrony wyśle do Waszyngtonu negocjatorów umowy w sprawie zakupu systemu antyrakietowego.
Zbigniew Lentowicz
Mają jeden cel: obniżenie kosztów uzbrojenia tarczy powietrznej średniego zasięgu. Na początku grudnia MON oświadczyło, że nie zaakceptuje cen rakietowych systemów proponowanych przez Waszyngton. W notyfikacji amerykańskiego Kongresu z listopada jest mowa o 10,5 mln dolarów (ok. 37 mld zł) należności za oręż który w ramach programu „Wisła" miałby w przyszłości osłonić wybrane strategiczne obszary i obiekty RP o specjalnym znaczeniu przed powietrznym atakiem rakietowym.
Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej odpowiedzialny za inwestycje i techniczną modernizację Sił Zbrojnych, zapewnia, że traktuje kwoty wymienione w notyfikacji Kongresu USA jako punkt wyjściowy do negocjacji i międzyrządowych uzgodnień. Z publicznych wypowiedzi wiceministra wynika, że zaskoczenie wygórowaną ceną patriotów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta