Jakie są praktyczne trudności związane z raportowaniem JPK
Transakcje w systemach księgowych klientów są oznaczane kodami podatków. Często jednak nie wpisują się one w rozróżnienia rodzajów transakcji przewidzianych przez strukturę JPK_VAT. Firmy muszą więc zmienić stosowane oznaczenia.
Aleksandra Sewerynek, menedżer w Zespole Podatków Korporacyjnych w Dziale Doradztwa Podatkowego EY
Obserwacje i wnioski zebrane w toku współpracy z przedsiębiorcami z wielu branż w zakresie przygotowywania, generowania i raportowania struktur JPK_VAT (a także: JPK_FA, JPK_KR, JPK_WB, JPK_MAG) pokazują, że problemy z JPK stale się powtarzają. Co więcej, są podobne i na dodatek przytrafiają się zdecydowanej większości podatników. Ze względu na dostrzegalne trendy w podejściu organów do sposobów wypełniania struktur oraz do jakości prezentowanych danych radzenie sobie z takimi trudnościami staje się dla biznesu coraz ważniejsze.
Zmiany w podejściu organów
Początkowo podejście organów do kwestii związanych z JPK było dosyć liberalne. Było to podyktowane innowacyjnością wprowadzonego rozwiązania. Na dostosowanie się do nowości podatnicy potrzebowali odpowiedniego czasu. W związku z nowymi obowiązkami niezbędne było bowiem wdrożenie odpowiednich narzędzi IT, nierzadko również dostosowanie systemów księgowych i wewnętrznych procedur do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta