Lojalność za podwyżkę
45 proc. specjalistów, którzy w 2017 r. nie otrzymali podwyżki, aktywnie szuka nowej pracy. Im wyższy wzrost wynagrodzenia, tym większa gwarancja lojalności pracownika.
anna czyżewska
W mijającym roku dwóch na trzech specjalistów i menadżerów dostało podwyżkę – wynika z siódmej edycji raportu Antal „Aktywność specjalistów i menadżerów na rynku pracy". Ponad połowa zapytanych zarabia od 1 do 20 proc. więcej, a co dziesiąty o ponad jedną piątą więcej. Pracownicy bez podwyżek myślą o zmianie miejsca zatrudnienia – to ważny sygnał dla pracodawców. Chcąc zatrzymać talenty, muszą pomyśleć o finansowym motywatorze w nowym roku.
Zdobądź, zapłać, zatrzymaj
Dla jednej trzeciej pracowników mijający rok nie należał do udanych – nie zostali docenieni podwyżką. Z ubiegłorocznej edycji badania Antal wynikało, że kandydaci oczekiwali średnio o 23 proc. wyższej pensji w przypadku zmiany pracy. – W 2017 r. na polskim rynku pracy mieliśmy do czynienia z kontynuacją trendów z poprzednich lat. Umocnił się rynek kandydata, i to praktycznie we wszystkich branżach, a pracodawcy musieli mierzyć się z wyzwaniem „3xZ", czyli zdobądź, zapłać, zatrzymaj. Jak widzimy z naszego badania, stawienie czoła temu wyzwaniu nie jest łatwe. Zwłaszcza w obliczu tego, że przeciętnie specjaliści i menadżerowie otrzymali rocznie aż 8 ofert pracy – mówi Artur Skiba, prezes zarządu Antal. – Na nowy rok pracodawcy powinni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta