Czy udzielenie absolutorium zwalnia członków z odpowiedzialności wobec spółki
PRAWO HANDLOWE | Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, spółka kapitałowa, której rok kalendarzowy jest rokiem obrotowym, zobowiązana jest podjąć uchwałę o udzieleniu bądź nieudzieleniu absolutorium członkom swoich organów.
Jednak bardzo ważna jest analiza potencjalnego wpływu, jaki może mieć absolutorium na odpowiedzialność członków wobec spółki. Są różne stanowiska odnośnie skutków udzielenia absolutorium członkom organów spółki kapitałowej i ich odpowiedzialności wobec niej. Jakie one są?
Absolutorium to niezdefiniowane określenie, jakim posługuje się ustawa z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1577). Z punktu widzenia przepisów k.s.h., absolutorium stanowi specyficzną instytucję prawa spółek handlowych. Można je zdefiniować również jako zatwierdzenie bądź akceptację przez zwyczajne zgromadzenie wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki akcyjnej sposobu sprawowania funkcji i podejmowanych w związku z tym działań przez członków zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, występującej tylko w spółce z o.o., w poprzednim roku obrotowym jako zgodnych z przepisami prawa, postanowieniami umowy spółki, dobrymi obyczajami oraz interesem spółki i jej wspólników w spółce z o.o. albo akcjonariuszy w S.A.
W praktyce pozostaje aktualny, spór dotyczący wywołania skutków prawnych w wyniku udzielenia lub odmowy udzielenia absolutorium w zakresie odpowiedzialności prawnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta