Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy pracownik odpowiada za efekty swojego wysiłku

22 grudnia 2017 | Prawo w biznesie | Michał Bąk

To pracodawca ponosi ryzyko gospodarcze swojej działalności. Pracownika nie mogą spotkać sankcje spowodowane nieosiągnięciem zakładanych rezultatów, jeśli brak ich osiągnięcia wynikał z przyczyn od niego niezależnych. Jeśli pracownikowi nie można zarzucić niewłaściwego wykonywania obowiązków, wypowiedzenie umowy o pracę z powodu nieosiągnięcia stawianych celów jest bezzasadne. Wypowiedzenie umowy z tego powodu zawsze musi uwzględniać zachowanie pracownika i realizowanie przez niego obowiązków. Umowa o pracę nie jest bowiem umową rezultatu, a umową starannego działania.

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 4 kwietnia 2017 r., III PK 93/16

Powód zatrudniony był jako regionalny kierownik sprzedaży. Do końca 2012 r. jego pracodawcą była In., spółka-matka pozwanej spółki. Z kolei od początku 2013 r. powód został zatrudniony na czas nieokreślony przez pozwaną spółkę. Mimo zmiany pracodawcy, powód miał tego samego przełożonego i jednakowe obowiązki polegające na znajdowaniu nowych nabywców produktów In. I na realizowaniu określonych wyników sprzedaży.

Podczas pracy dla In. wyniki sprzedaży powoda przewyższały plany. Z kolei podczas pracy dla pozwanej spółki powodowi nie udało się zrealizować zaplanowanej sprzedaży dla II kwartału. Brak realizacji wynikał z czynników od niego niezależnych: na rynku trwał okres dekoniunktury, a wyniki do osiągnięcia były zawyżone. Pozostali kierownicy również nie zrealizowali założeń planu, osiągając wyniki zbliżone do powoda. Ponadto kierownicy nie otrzymali od pozwanej spółki aktualnych cenników i katalogów, co utrudniło kontakt z klientami.

W 2013 r. powód wykonywał swoje obowiązki z takim samym zaangażowaniem jak w 2012 r. Był powszechnie chwalony za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10935

Wydanie: 10935

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament