Podatek od nieruchomości komercyjnych: uwaga na spółki transparentne
Gdy podatnik jest współwłaścicielem biurowca czy centrum handlowego, jego wartość początkową oblicza się proporcjonalnie do udziałów we współwłasności. Inaczej daninę ustala się, gdy mamy do czynienia z podmiotami powiązanymi.
Boom w sektorze nieruchomości do niedawna jeszcze powodował duże zainteresowanie inwestorów optymalizacją rozliczeń podatkowych. Podstawowym rozwiązaniem było tak zwane „parkowanie" nieruchomości w spółce transparentnej podatkowo (np. spółce komandytowej), w której funkcję komandytariusza pełniła spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, przy minimalnym – niekiedy 0,001–proc. prawie do udziału w zysku. Komplementariuszem natomiast była również spółka transparentna (na przykład luksemburska spółka typu SCSp), której większościowym wspólnikiem był fundusz inwestycyjny. Rozwiązanie takie, wykorzystujące transparentne podatkowo spółki celowe, może być, w świetle nowych regulacji, dość kłopotliwe.
0,035 proc. powyżej 10 mln zł
Dla przypomnienia, podatnik będący właścicielem określonych w ustawie o CIT budynków biurowych lub usługowo-handlowych, o wartości początkowej przekraczającej 10 mln zł, zobowiązany jest co miesiąc (poczynając od 20 lutego 2018 roku), do wpłacania do właściwego urzędu skarbowego 0,035 proc. kwoty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta