Cienka kapitalizacja nie tylko dla powiązanych spółek
NoWE PRAWO | Zmienione przepisy o CIT wprowadzają ograniczenie możliwości odliczenia kosztów finansowania dłużnego dla wszystkich podatników. Limitem są objęte m.in. odsetki od rat leasingowych czy zabezpieczenie zobowiązań.
Obowiązująca od 1 stycznia 2018 r. nowelizacja przepisów podatkowych wprowadza między innymi istotne zmiany w zakresie CIT. Jedną z takich istotnych, a wręcz rewolucyjnych zmian, jest stworzenie całkowicie nowych reguł w zakresie tzw. cienkiej kapitalizacji.
Przygotowane zmiany w zakresie tzw. cienkiej kapitalizacji wiążą się z implementacją do polskiego porządku prawnego regulacji zawartych w dyrektywie Rady UE 2016/1164 z 12 lipca 2016 r., ustanawiającej przepisy mające na celu przeciwdziałanie praktykom unikania opodatkowania, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie rynku wewnętrznego.
Istota regulacji
Ustawa nowelizująca (DzU z 2017 r., poz. 2175) uchyliła art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy CIT oraz całkowicie zmieniła treść art. 15c ustawy CIT.
W konsekwencji, w miejsce dwóch różnych metod obliczania skutków podatkowych tzw. cienkiej kapitalizacji (metody standardowej i metody alternatywnej) wprowadzono jedną metodę, zawartą w zmienionym art. 15c ustawy CIT.
Z uwagi na treść nowych przepisów uzasadnione jest twierdzenie, że obowiązujący dotychczas mechanizm cienkiej kapitalizacji, polegający na ograniczeniu możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów części odsetek płaconych na rzecz podmiotów powiązanych, zastąpiony został generalnym wyłączeniem z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta