Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pasterze na szlaku

10 stycznia 2018 | Życie Śląska | Katarzyna Koczwara
Kultura pasterska jest wciąż żywa, mimo że rozwija się poza głównym nurtem
źródło: AdobeStock
Kultura pasterska jest wciąż żywa, mimo że rozwija się poza głównym nurtem

Na pograniczu polsko-czesko-słowackim powstaje nowy produkt turystyczny. Szlak kultury wołoskiej wytyczany jest w regionie, gdzie jej wpływy widoczne są do dziś, choć nie wszyscy mają tego świadomość.

Transgraniczny, zintegrowany szlak posłużyć ma jako nośnik regionalnych wartości kulturowych. Wpłynąć ma na rozwój wołoskiego dziedzictwa, czyniąc je żywym świadectwem kultury pogranicza. Powstający właśnie szlak kultury wołoskiej ma otworzyć wspólne możliwości tak, by lokalne społeczności, bazując na kulturze wołoskiej, mogły tworzyć własną ofertę.

– Kultura pasterska ma być impulsem do rozwoju turystyki pogranicza. Szlak to nie tylko wskazanie ciekawych miejsc, ale także wydarzeń. Zaproszenie na warsztaty rękodzieła, spotkania, lokalne imprezy wołoskie, produkcję serów – zauważa dr Michał Sobala, który na potrzeby tego projektu opracowywał inwentaryzację przyrodniczą Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.

W ten sposób udokumentowane zostały m.in. hale, zbiorowiska roślin, gatunków związanych z pasterstwem. Przyjrzano się ponadto kulturze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10947

Wydanie: 10947

Spis treści
Zamów abonament