Jeszcze zapas czy już nieruchomość inwestycyjna
Klasyfikacja wznoszonego przez dewelopera wieloetapowego projektu jest w niektórych przypadkach kwestią osądu kierownictwa jednostki, który powinien zostać wyraźnie ujawniony w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego.
Spółka realizuje inwestycję biurową, składająca się z dwóch etapów:
- etap 1 – budowa budynku A oraz
- etap 2 – budowa budynku B.
W pierwszej kolejności spółka realizuje budowę budynku A. W momencie, kiedy dział najmu spółki potwierdzi, że zakontraktowany został wynajem co najmniej 70 proc. powierzchni w budynku A, spółka rozpocznie realizację etapu 2, czyli budowę budynku B. Spółka planuje najpierw skomercjalizować budynki A i B, a następnie sprzedać je w perspektywie średnioterminowej, co jest zbieżne z jej modelem biznesowym, mającym praktyczne zastosowanie w przeszłości.
1 kwietnia 2017 r. dział najmu spółki potwierdził, że podpisał umowy najmu przekraczające 70 proc. powierzchni budynku A. Spełnienie powyższego warunku spowodowało rozpoczęcie realizacji Etapu 2 procesu budowlanego, czyli budowy budynku B. 1 grudnia 2017 r. spółka uzyskała pozwolenia na użytkowanie budynku A, co umożliwiło wprowadzenie się wcześniej zakontraktowanym najemcom. Na 31 grudnia 2017 r. budowa budynku B była zaawansowana w 30 proc.
Jakie skutki księgowe niesie ze sobą ukończenie budowy, uzyskanie pozwolenia na użytkowanie oraz podpisanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta