Łatwiej będzie kupić ziemię, trudniej – sprzedać wołowinę
ŻYWNOŚĆ | Zmiany prawa, reforma rolna, zmiany klimatu. W 2018 r. przyjdą ciekawe czasy ALEKSANDRA PTAK
W nowym roku zapowiadają się zmiany i u samych producentów rolnych, i u eksporterów żywności. Na interesy polskich producentów może wpłynąć także brexit, który zamknie rynek dla unijnej wołowiny.
Tańszy talerz
Przede wszystkim zwolni tempo wyścig w górę cen żywności. Tak zgodnie prognozują, niezależnie od siebie, dwa banki. – W 2018 r. ceny detaliczne żywności w Polsce będą przeciętnie o 1,5–2,5 proc. wyższe niż rok wcześniej – zapowiada BGŻ BNP Paribas. Dla porównania, w 2017 r. skoczyły aż o 4,5 proc.
Najmocniej w pierwszej połowie roku wzrosną ceny warzyw i owoców, zwłaszcza jabłek, tu wciąż pokutują przymrozki. W nowym roku zapowiada się wzrost eksportu drobiu, co wpłynie na wyższe ceny tego mięsa w Polsce. Z kolei Chiny zmniejszyły zamówienia na wieprzowinę z Unii Europejskiej, co powinno przynieść spadki cen w kraju.
Mleko i masło ma być tańsze, pod koniec roku mogą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta