Wędrówka Indian ukryta w DNA
Jaką drogą przybyli do Ameryki jej rdzenni mieszkańcy? To pytanie dotychczas pozostawało bez odpowiedzi. Dopiero badania genetyczne szczątków ludzkich odnalezionych na Alasce wskazują, którędy szli zdobywcy kontynentu.
Gorący spór rozgrzewa głowy naukowców zadających sobie pytanie, jak to się stało, że w Ameryce pojawili się Indianie. Jedni mówią, że przybyli z Syberii 23 tysiące lat temu w jednej fali migracji, drudzy, że tych fal było więcej. Jeszcze inni, że kolejne napływy ludności miały miejsce co kilka tysięcy lat. W zasadzie badacze zgadzają się tylko co do jednego: podbój Ameryki Północnej dokonali mieszkańcy północno-wschodniej Azji, którzy przeprawili się na kontynent przez Beringię, czyli zamarzniętą cieśninę Beringa, gdzie lód stworzył most łączący Azję z Ameryką Północną.
Naukowcy mają nadzieję, że nowe światło na sprawę tych migracji rzucą wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Alaska Fairbanks (UAF), a może przyniosą kolejną falę sporów, ponieważ analiza genetyczna DNA pochodzącego ze szczątków sześciotygodniowego niemowlęcia znalezionego na Alasce ujawniła istnienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta