Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po roku konieczna jest ponowna konsultacja ze związkiem

08 lutego 2018 | Kadry i Płace | Piotr Nietrzpiel

Nawet przy założeniu, że przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zachowały aktualność, po upływie 12 miesięcy pracodawca musi raz jeszcze uzgodnić ze związkami zawodowymi zamiar rozwiązania umowy o pracę. Nadmierny upływ czasu może również oznaczać konieczność ponowienia wystąpienia przez niego do organizacji związkowej o informacje w przedmiocie korzystania z obrony przez pracownika.

Taki pogląd wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z 5 października 2017 r. (I PK 270/16).

Sprawa dotyczyła odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę. Powódka była zatrudniona w banku na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Jednocześnie była członkiem związku zawodowego. Na początku listopada 2013 r. pracodawca zasięgnął informacji, czy należy ona do związku zawodowego, a następnie, pismem z 14 listopada 2013 r., poinformował tę organizację o zamiarze wypowiedzenia powódce umowy o pracę. Od 18 listopada 2013 r. do 15 stycznia 2015 r. powódka korzystała ze zwolnienia lekarskiego, a 2 czerwca 2014 r. przystąpiła do innej organizacji związkowej. 19 stycznia 2015 r., po powrocie do pracy, pracodawca złożył jej oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę, podając w jego treści przyczyny objęte wcześniejszą konsultacją ze związkami.

Uwzględniając powództwo sądy stwierdziły, że wypowiedzenie z 19 stycznia 2015 r. nastąpiło 14 miesięcy po dniu konsultacji ze związkiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10972

Wydanie: 10972

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament