Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Partnerstwo z rozsądku

08 lutego 2018 | Opinie

Igor Janke Polska i Niemcy potrzebują się nawzajem. Nie zmienia tego fakt, że elity obu tych państw nie zawsze zdają sobie z tego sprawę – pisze prezes Instytutu Wolności.

W relacjach polsko-niemieckich pojawiło się okno możliwości, ale trzeba je jeszcze szeroko otworzyć. Zmiana rządu w Polsce stwarza niewątpliwie szansę na nowe otwarcie. Co stanie się z rządem w Niemczech, ciągle nie wiemy, ale rzeczywistość nie znosi próżni. Polska jest stabilna politycznie, warto więc, by obie strony spróbowały rozpocząć wspólną pracę w nowych warunkach.

Polska i Niemcy wzajemnie się potrzebują, nawet jeśli elity obu państw nie zawsze zdają sobie z tego sprawę. Dlaczego jesteśmy tak ściśle ze sobą związani?

Po pierwsze, wymiana handlowa między Polską a Niemcami rośnie. Jesteśmy wzajemnie od siebie zależni i coraz bardziej powiązani. W 2016 r. ta wymiana przekroczyła 100 mld i ciągle rośnie. Dla porównania – wymiana Niemiec z wielokrotnie większym i potężniejszym niż Polska państwem, Stanami Zjednoczonymi, wynosi ok. 160 mld euro.

Polska gospodarka rośnie nieustannie od 27 lat. Jeśli chodzi o wzrost PKB w latach 1990–2015 na głowę mieszkańca, jesteśmy na pierwszym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10972

Wydanie: 10972

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament