Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak delegować do pracy na Węgry

08 lutego 2018 | Kadry i Płace

Zanim polska firma wyśle swoich pracowników nad Dunaj, powinna poznać lokalne przepisy, by nie narazić się na surowe kary. Warto m.in. już na samym początku ustalić, kto ma wypłacać pensję.

Choć Polska i Węgry należą do Unii Europejskiej, przed wysłaniem pracowników nad Dunaj warto poznać lokalne zasady świadczenia pracy. Wszystko po to, by nie narazić się na kary, jakie mogą ściągnąć na siebie krajowi pracodawcy nieświadomi tamtejszych regulacji prawnych.

Jakie zasady stosować

Do polskiego pracownika wysłanego do pracy na Węgry zastosowanie znajdują przepisy polskiego prawa pracy, chyba że strony stosunku pracy postanowiły inaczej. W porozumieniu o delegowaniu można na przykład wskazać, że przez okres delegowania do pracownika znajdzie zastosowanie węgierskie prawo.

W przypadku indywidualnych umów o pracę strony mogą wybrać prawo właściwe na zasadach określonych w art. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (WE) nr 593/2008 w sprawie prawa właściwego dla zobowiązań umownych. Zaleca się jednak, aby w porozumieniu zawieranym z pracownikiem dotyczącym delegowania na teren Węgier (jeśli taka jest zgodna wola stron) wskazać jako właściwe dla stosunku pracy polskie prawo. Pozwoli to uniknąć ewentualnych wątpliwości w przyszłości. Gdyby strony nie wybrały prawa właściwego, zastosowanie znajdzie norma kolizyjna. Zgodnie z nią stosunek pracy podlega prawu tego państwa, z którego zatrudniony zazwyczaj świadczy pracę.

Nawet jeśli zostanie ustalone prawo właściwe, to i tak trzeba wziąć pod uwagę przepisy innego ustawodawstwa,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10972

Wydanie: 10972

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament