Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odszkodowania nie wystarczają na naprawę auta po wypadku

08 lutego 2018 | Ekonomia
Ubezpieczyciele przegrywają przed sądami
źródło: Rzeczpospolita
Ubezpieczyciele przegrywają przed sądami

Ubezpieczenia | Towarzystwa często zaniżają wypłaty z polis komunikacyjnych. Poszkodowani, którzy szukają sprawiedliwości przed obliczem Temidy, prawie zawsze wygrywają sprawy. Regina Skibińska

Ponad 90 proc. spraw, w których pozwanym był ubezpieczyciel, zakończyło się wygraną klienta towarzystwa. W 32,5 proc. przypadków sądy uwzględniły roszczenia w całości, a w 60,2 proc. w części – wynika z opracowania Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości (IWS).

W sprawach, w których powództwo zostało uznane częściowo, klienci towarzystw uzyskali prawie 75 proc. wnioskowanej kwoty. To oznacza, że sądy uznawały za uzasadnioną większą część roszczeń klientów.

A spraw jest dużo. W latach 2015–2017 sądy zajmowały się ok. 180 tys. sporów dotyczących likwidacji szkód z OC komunikacyjnego. Ta liczba rośnie z roku na rok.

Ubezpieczyciele nie chcą komentować danych IWS. Prosząca o anonimowość osoba z branży wskazuje, że prawomocne wyroki przytoczone w raporcie zapadły w 2015 r. A biorąc pod uwagę, że czas trwania spraw w I instancji to ok. 400 dni, a w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10972

Wydanie: 10972

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament