Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowy rząd Merkel wyciąga rękę do Polski

08 lutego 2018 | Świat
Berlin,  7 lutego, szczęście  na twarzach liderów: Horsta Seehofera  z CSU  (ma być szefem MSW), Angeli Merkel z CDU (ma pozostać kanclerzem)  i Martina Schulza z SPD (ma stanąć  na czele MSZ)
źródło: AFP
Berlin, 7 lutego, szczęście na twarzach liderów: Horsta Seehofera z CSU (ma być szefem MSW), Angeli Merkel z CDU (ma pozostać kanclerzem) i Martina Schulza z SPD (ma stanąć na czele MSZ)

Kolejna wielka koalicja już prawie pewna. Silniejsi chadecy oddają socjaldemokratom kluczowe resorty, w tym finansów. Aby pozostać u władzy.

W umowie koalicyjnej jest mowa o „szczególnym znaczeniu" niemiecko-polskiego partnerstwa. Opartego „na pojednaniu między Polakami i Niemcami i wspólnej odpowiedzialności za Europę". Polska pojawia się w pierwszym rozdziale (o nowym przebudzeniu Europy), zaraz po Francji.

– Wspomniane w umowie ożywienie Trójkąta Weimarskiego Warszawa powinna interpretować jako wyciągnięcie ręki i wyjść w kierunku Berlina z konkretnymi propozycjami europejskimi. Berlin bardziej niż Paryż będzie się w przyszłości nastawiał na zachowanie spójności całej UE, ale do tego potrzebuje pomocy Warszawy – komentuje dla „Rzeczpospolitej" Martin Koopmann, dyrektor fundacji Genshagen, zajmującej się stosunkami Niemiec, Francji i Polski.

W środę rano liderzy CDU, CSU i SPD ogłosili, że dogadali się w sprawie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10972

Wydanie: 10972

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament