Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaglądamy do portfeli najlepiej zarabiających malarzy

08 lutego 2018 | Moje pieniądze
W 2017 r. obrazy Mirelli Stern zostały w sumie kupione na aukcjach za 122 tys. zł
autor zdjęcia: Marcin Koniak
źródło: Desa Unicum
W 2017 r. obrazy Mirelli Stern zostały w sumie kupione na aukcjach za 122 tys. zł
Joanna Misztal zdobyla wielką popularność
autor zdjęcia: Marcin Koniak
źródło: Desa Unicum
Joanna Misztal zdobyla wielką popularność
Anna Jarzymowska sprzedała  w ubiegłym roku najwięcej obrazów. Dzieła malarki 10 lutego licytowane będą na aukcji w Łodzi
źródło: Rynek Sztuki Łódź
Anna Jarzymowska sprzedała w ubiegłym roku najwięcej obrazów. Dzieła malarki 10 lutego licytowane będą na aukcji w Łodzi

Moja kolekcja | Portal Artinfo.pl opublikował ranking młodych artystów według liczby sprzedanych prac i ich wartości aukcyjnej Janusz Miliszkiewicz

Portal artinfo.pl (www.artinfo.pl) przygotował raport o aukcjach najmłodszej sztuki. Zawiera on ranking pokazujący, za ile w sumie (przez rok) zostały sprzedane prace każdego ze stu najwyżej notowanych artystów. Na podstawie tej analizy można stwierdzić, jaką sztukę cenimy najbardziej i który z młodych ma szansę zastąpić najbardziej płodnych klasyków, np. Jerzego Kossaka czy Edwarda Dwurnika.

Przypomnijmy, że w 2017 r. obroty na krajowych aukcjach sztuki wyniosły ok. 214 mln zł, w tym na aukcjach najmłodszej sztuki – zaledwie 8,6 mln zł, choć było to ok. 52 proc. wszystkich sprzedanych dzieł. Zatem sztuka młodych artystów jest względnie tania. Średnia wylicytowana cena (przybita młotkiem, bez dopłaty aukcyjnej) wyniosła 1549 zł.

Rośnie liczba aukcji

Dla organizatorów aukcje najmłodszej sztuki są mało opłacalne, ale panuje opinia, że przynajmniej część klientów zacznie kupować obrazy w wyższych przedziałach cenowych. Fundament krajowego rynku to pięć domów aukcyjnych, ale w sumie najmłodszą sztuką handluje aż 30 firm.

W ubiegłym roku zorganizowano 105 aukcji (w 2016 r. – 96). Obroty wzrosły o 11 proc. w stosunku do 2016 r. Średnio na jednej aukcji wystawiano ok. 70 prac.

Bezkonkurencyjnymi liderami są: Desa Unicum (www.desa.pl) z ok. 31-proc....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10972

Wydanie: 10972

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament