08 lutego 2018 | Dodatki Jednodniowe | Olgierd Kwiatkowski
Zbigniew Bródka – chorąży polskiej reprezentacji i obrońca złota
autor zdjęcia: Piotr Nowak
źródło: Fotorzepa

Łyżwiarstwo szybkie | Reprezentacja Polski liczy aż 17 osób, najwięcej w historii olimpijskich startów, ale jest mało realne, by dzięki temu doszło do powtórki znakomitego wyniku sprzed czterech lat.

Z Soczi Polacy przywieźli trzy medale – w każdym kolorze. Zbigniew Bródka wywalczył mistrzostwo olimpijskie na 1500 m.

Drużyna kobiet w składzie Katarzyna Bachleda-Curuś, Natalia Czerwonka, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska była druga, a męska – Bródka, Konrad Niedźwiedzki, Jan Szymański – trzecia. Od ostatnich igrzysk łyżwiarstwo szybkie niestety nie poszło za ciosem. Trenerzy tłumaczą, że to konkurenci się poprawili.

Bez męskiej drużyny

W mistrzostwach świata na dystansach Polacy po Soczi nie zdobyli ani jednego medalu.

W czterech cyklach zawodów Pucharu Świata zwycięstwa indywidualne odnieśli trzykrotnie Artur Waś na 500 m i dwa razy Jan Szymański na 1500 m. Działo się to jednak w rok i dwa lata po igrzyskach.

W tym sezonie tylko Waś stanął na podium PŚ. Drużynowo kilka razy miejsce w pierwszej trójce zajmowały kobiety. Mężczyźni wygrali zawody PŚ w Berlinie w 2014, ale wtedy zadziałał jeszcze efekt Soczi. Brak kwalifikacji tego zespołu na igrzyska w Pjongczangu...

Wydanie: 10972