Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla kogo emerytura pomostowa

08 lutego 2018 | Kadry i Płace | Marcin Szlacheta

Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. mogą ubiegać się o specjalną wcześniejszą emeryturę. Aby ją otrzymać, muszą m.in. udowodnić staż pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Przewidziana w polskich przepisach prawa ubezpieczeń społecznych kategoria „pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze" (łącznie nazywana dla potrzeb niniejszego artykułu pracą szczególną), wykonywanej przez osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., ma swoje znaczenie prawne w kontekście nabycia prawa do jednego rodzaju świadczenia – emerytury, a przede wszystkim emerytury pomostowej.

Zgodnie z art. 24 ust. 2 i 3 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa emerytalna) co do zasady prawo do emerytury pomostowej mają ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1948 r., wykonujący pracę szczególną. Zasady, warunki i tryb ustanawiania tych emerytur określa ustawa z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (dalej: ustawa pomostowa).

Łączne warunki

Prawo do emerytury pomostowej przysługuje pracownikowi spełniającemu łącznie warunki, które zasadniczo określone zostały w art. 4 ustawy pomostowej. Wymaga się m.in., aby:

1) okres wykonywania pracy szczególnej wynosił co najmniej 15 lat, w tym

2) okres ten przypadł w jakiejkolwiek części przed 1 stycznia 1999 r., oraz

3) pracownik wykonywał pracę szczególną w rozumieniu ustawy pomostowej po 31 grudnia 2008 r. (a więc po wejściu w życie tej ustawy)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10972

Wydanie: 10972

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament