Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Karty wypierają z rynku gotówkę

08 lutego 2018 | Ekonomia
Tradycyjny pieniądz w polsce traci na znaczeniu
źródło: Rzeczpospolita
Tradycyjny pieniądz w polsce traci na znaczeniu

finanse | Szybko rośnie liczba punktów handlowo-usługowych akceptujących płatności elektroniczne. W ciągu czterech lat liczba terminali POS ma się podwoić. michał duszczyk

Imponująca jest ekspansja na polskim rynku terminali POS, przyjmujących płatności kartami. Dziś jest ich ponad 600 tys., ale – według prognoz fundacji Polska Bezgotówkowa – w 2021 r. będzie ich już niemal 1,2 mln.

Koniec papierowych paragonów

Fundacja stworzona przez Związek Banków Polskich, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Visę oraz Mastercard stoi za planem tzw. terminalizacji Polski. Tylko w tym roku chce w tym roku uruchomić aż 100 tys. terminali POS w punktach handlowo-usługowych. Z kolei Krajowa Izba Rozliczeniowa szykuje się do wdrożenia takich urządzeń w ponad 1 tys. instytucji publicznych i samorządów. To przedsięwzięcia, które wpisuje się w strategiczny ogólnopolski program „Od papierowej do cyfrowej Polski", zainicjowany przez resort rozwoju. Celem jest ograniczenie obiegu gotówki.

– Do krajów skandynawskich, takich jak np. Szwecja, które mają ambicje, by całkowicie wycofać obrót gotówkowy, jeszcze nam daleko. Pod względem liczby transakcji przypadających na terminal jesteśmy jednak w europejskiej czołówce – komentuje Jacek Uryniuk, ekspert serwisu branżowego Cashless.

Według niego w większości miast bez fizycznego pieniądza wciąż nie kupimy biletów w komunikacji miejskiej czy nie zapłacimy za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10972

Wydanie: 10972

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament