Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzedaż auta i związane z tym pułapki

08 lutego 2018 | Moje pieniądze
źródło: Shutterstock

Ubezpieczenie OC | Trzeba powiadomić towarzystwo o zmianie właściciela samochodu regina Skibińska

 

Samochód sprzedajemy łącznie z polisą OC. Zarówno stary, jak i nowy właściciel mają w związku z tym obowiązki, których niedopełnienie może mieć przykre konsekwencje. Listy przychodzące do redakcji pokazują, że wiele osób wpada w kłopoty spowodowane niewiedzą.

Jeśli sprzedajemy auto, dla własnego dobra powinniśmy poinformować o tym ubezpieczyciela. Zgodnie z prawem mamy na to 14 dni. Przesłanie kopii umowy sprzedaży nie jest wymagane.

– Wystarczy informacja zawierająca dane nabywcy. Jeśli jest to osoba fizyczna, będą to: imię, nazwisko, miejsce zamieszkania i PESEL. Jeśli nabywcą jest firma, to podajemy nazwę, adres siedziby i REGON – mówi Marcin Bielecki, ekspert z Biura Rzecznika Finansowego.

Żadnej z tych informacji nie można pominąć. Do rzecznika finansowego trafiają osoby, które wpadły w kłopoty dlatego, że nie przekazały ubezpieczycielowi np. numeru PESEL nowego właściciela. Wtedy umowa sprzedaży nie jest rejestrowana w systemie towarzystwa. I jeśli polisa była opłacana w ratach, to monity o zapłatę kolejnej raty nadal będą wysyłane do poprzedniego, a nie nowego właściciela.

– Zgodnie z prawem sprzedający ponosi tzw. solidarną odpowiedzialność za zapłatę składki do czasu skutecznego poinformowania ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu i przesłania danych nabywcy. A to oznacza, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10972

Wydanie: 10972

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament