Roszczenia Funduszu wobec członków zarządu
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, który spłacił wierzytelność spółki, nabywa spłaconą wierzytelność do wysokości spłaty. Może zatem powoływać się na to, kiedy należne pracownikowi wynagrodzenie powinno być mu wypłacone i tę chwilę brać pod uwagę przy ocenie, czy członkowie zarządu we właściwym czasie zgłosili wniosek o ogłoszenie upadłości spółki.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 28 lipca 2017 r., II CSK 402/16.
Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „K." sp. z o.o. powstało w 1993 r. Z biegiem czasu jego sytuacja finansowa pogarszała się, a stan niewypłacalności trwał wiele lat. 8 listopada 2011 r. Sąd rejonowy ogłosił upadłość „K." sp. z o.o., w której pozwany pełnił funkcję członka zarządu.
Następnie 9 stycznia 2012 r. Sąd pozbawił pozwanego prawa prowadzenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności gospodarczej na własny rachunek i pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu na okres trzech lat. Pozwany został wpisany do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych Krajowego Rejestru Sądowego.
W latach 2012–2013 Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (zwany dalej „Funduszem") wypłacił pracownikom spółki „K." – na podstawie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy – świadczenia w łącznej kwocie 303 629,34 zł.
Postępowanie przeciwko spółce, w tym egzekucyjne, okazało się bezskuteczne.
11 września 2014 Fundusz wezwał pozwanego do zapłaty dochodzonej kwoty. Wezwanie to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta