Społeczni inspektorzy zachowali ochronę przed zwolnieniem
Trybunał Konstytucyjny uznał, że kwestionowane przez pracodawców zasady powoływania społecznych inspektorów pracy, ich uprawnienia i zasady finansowania są zgodne z ustawą zasadniczą.
W czwartek Trybunał Konstytucyjny zajął się zarzutami Konfederacji Lewiatan do ustawy o społecznej inspekcji pracy. W swoim wniosku do TK organizacja zakwestionowała ustawę w pięciu aspektach: zbyt szerokie uprawnienia społecznych inspektorów pracy; nieprecyzyjne zasady tworzenia struktury społecznej inspekcji pracy w przedsiębiorstwach; nadmierna ochrona przed zwolnieniem inspektora; obciążenie pracodawców kosztami funkcjonowania społecznej inspekcji. Zarzucili również, że powołanie takiej służby, pokrywającej się uprawnieniami np. z Państwową Inspekcją Pracy, stanowi nadmierne, bo nieproporcjonalne do celu ograniczenie swobody działalności gospodarczej.
Problemem jest przede wszystkim brak ustawowej definicji zakładu pracy, wydziału i komórek organizacyjnych. Na każdym z tych szczebli związek zawodowy działający w danej firmie ma prawo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta