Działkowiczka bez odszkodowania, ale nie bez szans
Skoro ogródek działkowy znalazł się poza liniami rozgraniczającymi inwestycję drogową, nie ma możliwości ubiegania się o odszkodowanie na podstawie przepisów specustawy drogowej.
Budowa drogi dojazdowej do targowiska wymagała połączenia dwóch ulic i terenu, użytkowanego przez rodzinny ogród działkowy. Użytkowniczka jednego z ogródków wystąpiła do prezydenta miasta o wydanie decyzji o ustaleniu na jej rzecz odszkodowania w wysokości 35.859 zł za należące do niej nasadzenia, urządzenia i obiekty. Domagała się go na podstawie tzw. specustawy drogowej, czyli ustawy z 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.
Zgodnie z tym aktem, nieruchomości lub ich części, przeznaczone pod inwestycję drogową, stają się własnością skarbu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego w dniu, w którym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, stała się ostateczna. Podmiotom, które wskutek tego utraciły własność nieruchomości albo wygasło im użytkowanie wieczyste, czy ograniczone prawa rzeczowe, przysługuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta