Weźmy przykład z trzeciomajowej
Niepoprawnie o konstytucji | Nawet najlepiej napisana, może się zdezaktualizować zaskakująco szybko
Jednym z ważniejszych tematów, które trzeba wziąć pod uwagę podczas ewentualnych prac nad nową konstytucją, są zasady jej przyszłej rewizji. W debacie nad referendum podnosi się często argument, że Konstytucja RP obowiązuje dopiero nieco ponad 20 lat, dlatego propozycja jej nowelizacji miałaby być przedwczesna. Nierzadko argument ten ilustrowany jest przykładem Konstytucji USA, która została uchwalona w 1787 r. i doczekała się w tym okresie zaledwie 27 poprawek.
Z drugiej strony, uzasadniając stanowisko przeciwne, podnosi się, że kolejne pokolenia mają prawo zweryfikować tekst ustawy zasadniczej, zwłaszcza z powodu zmieniającego się kontekstu politycznego, społecznego, a także gospodarczego. Konstytucja, mimo że jest aktem prawnym o najwyższej randze, wciąż pozostaje wytworem człowieka, niedoskonałym tak, jak niedoskonałe są wszystkie inne ludzkie wytwory.
Potrzeba wprowadzania zmian do tekstu ustawy zasadniczej nie budziła zresztą wątpliwości już w momencie jej uchwalenia. W przeciwnym razie konstytucja nie zawierałaby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta