Ochłodzenie w eksporcie
Handel | Osłabienie koniunktury w strefie euro, umocnienie złotego z przełomu roku, brexit oraz droższe surowce odciskają piętno na saldzie handlowym Polski. Grzegorz Siemionczyk
W marcu wartość polskiego eksportu towarów, liczona w euro w cenach bieżących, zmalała o 2 proc. rok do roku, po zwyżce o 5,5 proc. w lutym – wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez NBP. To pierwsza zniżka sprzedaży zagranicznej od października 2016 r.
Dynamika importu też zmalała, ale pozostała dodatnia: wyniosła 1,6 proc. rok do roku, po 8,3 proc. w lutym.
W efekcie Polska czwarty miesiąc z rzędu odnotowała deficyt w handlu towarowym. Wyniósł on 317 mln euro, po 601 mln euro w lutym.
Nadwyżka topnieje
Słabe wyniki eksportu w marcu to w dużej mierze efekt zaburzeń statystycznych, m.in. mniejszej niż przed rokiem liczby dni roboczych. Świadczy o tym fakt, że mocno wyhamował też wzrost importu. A wcześniej te same czynniki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta