Mieszkańcy będą mieć prawo do inicjatywy uchwałodawczej
Obecnie wyposażenie mieszkańców w możliwość zgłaszania projektów uchwał rady gminy może wynikać ze statutu gminy. Od następnej kadencji mieszkańcom gminy, mającym prawo wybierania do rady gminy, będzie przysługiwać obywatelska inicjatywa uchwałodawcza na podstawie regulacji ustawowych.
- Statut gminy nie rozstrzyga, czy mieszkańcom gminy przysługuje inicjatywa uchwałodawcza. Czy, aby mieszkańcy gminy mogli korzystać z takiego uprawnienia, konieczna jest zmiana statutu?
Od następnej kadencji rady gminy mieszkańcy gminy będą mogli występować z inicjatywą uchwałodawczą na podstawie nowych regulacji dodanych w ustawie o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.). Zgodnie z art. 30 ust. 2 pkt 1 u.s.g. do zadań wójta (burmistrza, prezydenta miasta) należy m.in. przygotowywanie projektów uchwał rady gminy. Podkreśla się jednak, że wójt nie jest jedynym podmiotem, któremu przysługuje takie uprawnienie.
W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 listopada 2013 r. (sygn. II OSK 1887/13, LEX nr 1418770) stwierdzono, że przyznanie przez radę gminy w statucie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta