Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Izrael świętuje, Palestyńczycy giną

15 maja 2018 | Świat | Piotr Jendroszczyk
Dym z płonących opon wyznacza granicę Izraela i Strefy Gazy AFP
źródło: Rzeczpospolita
Dym z płonących opon wyznacza granicę Izraela i Strefy Gazy AFP

Przeniesienie ambasady USA do Jerozolimy w 70. rocznicę powstania Izraela wywołało krwawe starcia.

Połączonym uroczystościom przeniesienia ambasady oraz 70-lecia słynnej Deklaracji niepodległości Ben-Guriona towarzyszyły tragiczne wydarzenia rozgrywające się kilkadziesiąt kilometrów od tego miejsca.

Rządzeni przez radykalny Hamas Palestyńczycy ze Strefy Gazy starali się przedrzeć przez zasieki i płot oddzielający ten obszar od terytorium Izraela.

Poprzez kłęby dymu z palących się opon niektórzy rzucali koktajle Mołotowa i czasami strzelali do żołnierzy. Izraelscy snajperzy zaś strzelali do przedzierających się Palestyńczyków, zabijając co najmniej 52 osoby. To największa liczba ofiar w trwającej już siedem tygodni akcji protestacyjnej nazwanej Marszem Powrotu.

Nakba, czyli katastrofa

Powstanie Izraela w kilka lat po Holokauście i 2 tysiącach lat tułaczki Żydów było wielkim dniem w historii społeczności żydowskiej nie tylko w Palestynie. Arabowie palestyńscy nazwali zaś to wydarzenie Nakbą, czyli katastrofą.

Nie chodzi bynajmniej o przegraną w 1948 roku wojnę państw arabskich z nowo powstałym państwem, ale o konsekwencje tej wojny oraz kilku następnych – także przegranych przez Arabów. Rezultatem była przymusowa migracja Palestyńczyków. Obecny Marsz Powrotu miał symbolizować fakt pozbawienia wielu z nich stron ojczystych przez państwo żydowskie.

– Postępowanie armii może budzić moralne oburzenie. Wyobraźmy sobie, co...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11051

Wydanie: 11051

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament