Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trybunał i obowiązki władz krajowych

03 lipca 2018 | Rzecz o prawie | Marcin Mrowicki

Maj w Strasburgu | Odebranie ciał dzieci naruszyło art. 8 konwencji Marcin Mrowicki

Sprawa Gülbahar Özer i Yusuf Özer przeciw Turcji (skarga nr 64406/09) dotyczyła odmowy władz krajowych pochowania ciał dwójki dzieci skarżących, które zostały zabite przez żołnierzy w 2005 r. w południowo-wschodniej Turcji. Skarżącym uniemożliwiono zabranie ciał dzieci na cmentarz w mieście Siirt w związku z obawą wywołania zamieszek przez Kurdyjską Partię Pracy. Przyczyną odebrania ciał dzieci było to, że tłum na cmentarzu w Siirt wzywał do ich pogrzebania obok grobów członków Kurdyjskiej Partii Pracy. Kiedy wniosek nie został uwzględniony, tłum zaatakował członków sił bezpieczeństwa i pracowników cmentarza. Dlatego lokalny wojewoda zarządził, że ciała zostaną pogrzebane na cmentarzu w Eruh. Tak się stało. Skarżący zarzucili naruszenie art. 8 konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności w związku z odmową pochowania ciał ich dzieci w miejscu, w którym chcieli.

Trybunał przypomniał, że obowiązkiem władz krajowych jest podjęcie koniecznych kroków celem przywrócenia porządku publicznego. W tym właśnie uzasadnionym celu działał wojewoda. Mimo to odebranie ciał dzieci i pogrzebanie ich na innym cmentarzu przez władze miasta uniemożliwiło skarżącym pochowanie dzieci zgodnie z ich wyborem i stanowiło bardzo dużą ingerencję w ich prawa zagwarantowane art. 8 konwencji. Tak ciężki środek mógłby zostać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11092

Wydanie: 11092

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament