Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uchwała dotycząca stawki śmieciowej obowiązująca z datą wsteczną niedopuszczalna

03 lipca 2018 | Dobra Firma | Marcin Nagórek

Przepisy nie wyłączają możliwości nadania aktowi normatywnemu wstecznej mocy obowiązującej, ale tylko gdy zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie.

- Nasza gmina planuje zmienić uchwałę w sprawie stawki śmieciowej, chodzi o zwiększenie jej o kilka złotych. Chcemy jednak wprowadzić to na sesji rady gminy 12 lipca z zapisem o wejściu w życie w ciągu 14 dni od ogłoszeniu w dzienniku urzędowym ale z mocą od 1 lipca. Czy będzie to prawidłowe rozwiązanie?

Nie.

Aby dokonać oceny merytorycznej podanego zapytania odnieść się należy do stosownych regulacji ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych. Na szczególną uwagę zasługuje art. 4 ust. 1 tej ustawy, gdzie postanowiono, że akty normatywne, zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane w dziennikach urzędowych wchodzą w życie po upływie czternastu dni od dnia ich ogłoszenia, chyba że dany akt normatywny określi termin dłuższy. Dalej postanowiono, że w uzasadnionych przypadkach akty normatywne, z zastrzeżeniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11092

Wydanie: 11092

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament