Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie można zastępować protokołów notatkami służbowymi

03 lipca 2018 | Dobra Firma | Anna Puszkarska

Procedury | Czynności istotne dla rozstrzygnięcia sprawy powinny zostać utrwalone w formie protokołu. Sporządzenie zamiast protokołu adnotacji jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy zezwala na to właściwy przepis.

Zgodnie z art. 67 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) protokół trzeba sporządzić z każdej czynności postępowania mającej istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, chyba że czynność została już w inny sposób utrwalona na piśmie (np. w razie przedłożenia przez stronę wyjaśnień na piśmie – por. art. 79 § 2 k.p.a.). Nie można zastępować protokołów zwykłymi adnotacjami, oświadczeniami itp. (por. np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 13 lipca 1999 r., sygn. IV SA 1210/97, LEX nr 47906).

Skutki zaniechania

Niedopuszczalne jest także uzupełnianie protokołu późniejszym oświadczeniem pracownika sporządzającego ten protokół (wyrok NSA w Lublinie z 8 listopada 1996 r., sygn. I SA/Lu 150/96, LEX nr 1690166). W orzecznictwie podkreśla się, że zaniechanie sporządzenia protokołów z czynności, które miały istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, może prowadzić do kwestionowania, czy miały one miejsce i zakresu w jakim je przeprowadzono (wyrok NSA z 13 maja 2004 r., sygn. III SA 1367/02, LEX nr 148879).

Odstąpienie od sporządzenia protokołu z czynności postępowania dowodowego, która ma istotny, prawotwórczy charakter, powoduje, że jeżeli strona zaprzeczy danym okolicznościom faktycznym lub ich nie potwierdzi, to powołanie się przez organ na sporządzenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11092

Wydanie: 11092

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament