Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzeba podać właściwą podstawę udzielania dotacji na wymianę systemów ogrzewania

03 lipca 2018 | Dobra Firma | Marcin Nagórek

Brak jest możliwości prawnych udzielenia dotacji dla mieszkańców gminy w trybie art. 221 ustawy o finansach publicznych na cele związane z wymianą systemów ogrzewania. Podstawą może być art. 403 ustawy Prawo ochrony środowiska.

Jesteśmy niewielką gminą ale planujemy udzielać dotacji dla mieszkańców na wymianę ogrzewania, m.in. w związku z zaostrzeniem wymogów dla pieców grzewczych. Dotacji chcemy udzielać na podstawie art. 221 ustawy o finansach publicznych w powiązaniu z tzw. ustawą wolontariacką. Czy będzie to właściwe rozwiązanie?

Nie.

Analiza podanej problematyki wymaga odniesienia się do dwóch aktów prawnych: ustawy o finansach publicznych i ustawy Prawo ochrony środowiska. Nie wydaje się trafnym założenie, aby udzielać ww. dotacji na podstawie art. 221 ustawy o finansach publicznych. Przepis ten przewiduje możliwość otrzymywania przez podmioty niezaliczane do sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku – dotacji celowych z budżetu jednostki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11092

Wydanie: 11092

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament