Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pogoda dla eurosceptyków

03 lipca 2018 | Opinie | Tomasz Grzegorz Grosse

Fidesz Viktora Orbána przejmuje z rąk brytyjskich konserwatystów rolę głównego sojusznika partii Jarosława Kaczyńskiego. Ale w Europie nie tylko PiS liczy na współpracę z węgierskim premierem
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa
Fidesz Viktora Orbána przejmuje z rąk brytyjskich konserwatystów rolę głównego sojusznika partii Jarosława Kaczyńskiego. Ale w Europie nie tylko PiS liczy na współpracę z węgierskim premierem

Po przyszłorocznych wyborach w Parlamencie Europejskim zapewne poważnie wzrośnie rola partii sceptycznych wobec unijnej integracji. Mogą się one stać sojusznikiem Prawa i Sprawiedliwości – pisze europeista.

Kolejne kryzysy zmieniają scenę polityczną w Europie. Dawne ugrupowania tracą wyborców lub nawet przechodzą do historii. Pojawiają się nowe partie, które powodują, że rywalizacja wyborcza jest bardziej intensywna i trudniej o klarowną większość powyborczą.

Przykładem jest sytuacja w pokryzysowej Hiszpanii. Dwa tradycyjnie dominujące ugrupowania, czyli prawicowa Partia Ludowa oraz Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza, musiały ustąpić pola dwóm nowym konkurentom, lewicowemu Podemos i centrowej Ciudadanos (Obywatele). To przyniosło trudności wyłonienia trwałej większości parlamentarnej, kryzysy rządu mniejszościowego i zapowiedź kolejnych przedterminowych wyborów w niedalekiej przyszłości.

Nowe partie? To nie jest zagrożenie

Inny przykład to prezydencki sukces Emmanuela Macrona, który przyczynił się do upadku tradycyjnych partii we Francji. Jego ugrupowanie La République en Marche! łączy stare elity z nowym szyldem wyborczym, a jednocześnie podejmuje hasła zaczerpnięte z wielu stron politycznego spektrum. W niektórych sprawach Macron jest liberalny, w innych protekcjonistyczny. Niedawno François Hollande, jego poprzednik, określił obecną głowę państwa jako „prezydenta ludzi bardzo bogatych".

Do jego sukcesów zalicza się m.in. obniżenie podatku od zysku firm i likwidację podatku majątkowego dla najbogatszych....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11092

Wydanie: 11092

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament