Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Make Warsaw Stock Exchange Great Again

03 lipca 2018 | Ekonomia | Paweł Rożyński
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Wiesław Rozłucki Nie ma zaufania inwestorów, widać ich odwrót, jak i samych spółek. Trzeba mocnego uderzenia, aby przywrócić zaufanie, a nawet zainteresowanie giełdą – mówi jej wieloletni prezes.

 

Rz: Nowa strategia warszawskiej giełdy wyciągnie ją z dołka?

Mam obawy. Widzimy, że od kilkunastu miesięcy warszawska giełda jest w kiepskiej sytuacji. Nie ma zaufania inwestorów, widać ich odwrót, jak i samych spółek. Chyba trzeba mocnego uderzenia, aby przywrócić zaufanie, a nawet zainteresowanie giełdą.

W strategii zarządu giełdy wiele tematów zostało zaadresowanych. Jest 14 programów, trochę za dużo do efektywnej realizacji. Chyba żaden z nich bezpośrednio nie adresuje głównego problemu giełdy, czyli niskich obrotów i dopływu dużych spółek.

Akcent jest położony na działania dla mniejszych przedsiębiorstw i venture capital. Widać doświadczenie prezesa Dietla, który z tego obszaru pochodzi. Sporo projektów ociera się o mniejsze pomysły. Żaden z nich nie jest do odrzucenia. Jednak problemy warszawskiej giełdy nie wynikają z zarządzania samą giełdą, tylko z szerszego kontekstu makroekonomicznego i politycznego.

To znaczy?

Jeżeli inwestorzy stronią od giełdy, jest mniejsze zainteresowanie, to dopiero strategia rządowa dla całego rynku kapitałowego może dać szansę na przywrócenie zaufania. Takie tematy jak pracownicze plany kapitałowe są dyskutowane od kilkunastu miesięcy, nadal nie ma i szybko nie będzie decyzji, co dalej z OFE. Dla inwestorów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11092

Wydanie: 11092

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament