Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wystarczy tylko dostatecznie długo czekać

03 lipca 2018 | Rzecz o prawie | Anna Nowacka-Isaksson

Anna Nowacka-Isaksson ze Sztokholmu Szwecja zaostrzyła swoją politykę migracyjną, ale jednocześnie wysyła mylne sygnały.

Ostatnio parlament przegłosował projekt, który przyznaje prawo pobytu młodzieży przybyłej do Szwecji bez rodziców. Prawdopodobnie na skutek głośnych protestów rząd postanowił dać młodzieży drugą szansę na pozostanie w kraju Vilhelma Moberga. Ten zatem, kto chce, by mu przyznano pobyt, musi zadeklarować intencję ukończenia gimnazjum (tu liceów nie ma). Warunkiem uzyskania wizy jest także ubieganie się o azyl przed 24 listopada 2015 r. i otrzymanie odmowy po co najmniej 15 miesiącach oczekiwania.

Kiedy rząd w Sztokholmie przedstawił w 2017 r. propozycję drugiej szansy dla migrantów zwaną też amnestią, motywołał to tym, że „duża grupa dzieci, która dotarła do Szwecji bez rodziców lub opiekunów i złożyła wniosek o azyl, zdążyła osiągnąć pełnoletniość w okresie rozpatrywania ich podania". To miało znacznie zmniejszyć ich możliwość zamieszkania w Szwecji. Chodziło tu o grupę 9 tys. nowych przybyszów głównie z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11092

Wydanie: 11092

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament