Wystarczy tylko dostatecznie długo czekać
Anna Nowacka-Isaksson ze Sztokholmu Szwecja zaostrzyła swoją politykę migracyjną, ale jednocześnie wysyła mylne sygnały.
Ostatnio parlament przegłosował projekt, który przyznaje prawo pobytu młodzieży przybyłej do Szwecji bez rodziców. Prawdopodobnie na skutek głośnych protestów rząd postanowił dać młodzieży drugą szansę na pozostanie w kraju Vilhelma Moberga. Ten zatem, kto chce, by mu przyznano pobyt, musi zadeklarować intencję ukończenia gimnazjum (tu liceów nie ma). Warunkiem uzyskania wizy jest także ubieganie się o azyl przed 24 listopada 2015 r. i otrzymanie odmowy po co najmniej 15 miesiącach oczekiwania.
Kiedy rząd w Sztokholmie przedstawił w 2017 r. propozycję drugiej szansy dla migrantów zwaną też amnestią, motywołał to tym, że „duża grupa dzieci, która dotarła do Szwecji bez rodziców lub opiekunów i złożyła wniosek o azyl, zdążyła osiągnąć pełnoletniość w okresie rozpatrywania ich podania". To miało znacznie zmniejszyć ich możliwość zamieszkania w Szwecji. Chodziło tu o grupę 9 tys. nowych przybyszów głównie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta